Menopozdan sonra vajinamın değişeceğinden endişeliyim. Ne tür değişiklikler beklemeliyim?

Menopozla birlikte, yumurtalıklar östrojen üretimini durdurur ve bu da vajinanızın kurumasına ve daha az elastik veya esnek olmasına neden olabilir. Neyse ki, düşük dozda vajinal östrojen tedavisi vajinanızı sağlıklı tutabilir. Düzenli vajinal cinsel aktivite, menopozdan sonra vajinal sağlık için önemlidir çünkü kan akışını uyarır, vajinal kaslarınızın zinde kalmasına yardımcı olur, vajinanızın formunun korunmasında destekleyicidir. Yapılan araştırmalarda uzun etkili vajinal nemlendiricilerin düzenli kullanımı ve düzenli vajinal cinsel aktivite benzer oranda fayda sağlamaktadır.

Menopozdan beri cinsel ilişki sırasında kuruluk ve ağrı olmaya başladı. Ne yapmalıyım? 

Vajinal nemlendiriciler ve kayganlaştırıcılar özellikle menopoz sonrası cinsel hayatta kuruluk problemi için önemli desteklerdir. Bunların kullanımına rağmen arzu edilen fayda görülmezse doğrudan vajinaya uygulanan çok düşük östrojen dozları içeren preperatlar kullanılabilir. Düşük dozlarda vajinal östrojen kullanan kadınlarda kandaki östrojen seviyeleri, herhangi bir östrojen kullanmayan kadınlara kıyasla minimal düzeyde yüksek olsa da bu değerler halen menopoz ve sonrası dönem kadınlar için normal aralıkta ve güvenli kabul edilir.

Son bir yıldır rahatsız edici sıcak basmaları ve terlemeler yaşıyorum. Cinsellik aklıma bile gelmiyor. Sıcak basmalar libidomu etkiliyor olabilir mi?

Rahatsız edici sıcak basmaları, özellikle gece terlemeleri ve uyku bozuklukları ile kendini gösteriyorsa cinsel isteğinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Hormon tedavisi (östrojen veya kombine tedavi) çeşitli risklerle ilişkili olmakla beraber, sıcak basmaları rahatsız ediciyse ve diğer önlemler yardımcı olmazsa kullanılabilir. Hormon tedavisinin faydaları genellikle erken menopozdaki sağlıklı kadınlar için risklerden çok daha fazladır. Hekiminizle tedavi seçeneklerini konuşun.

Menopoz sonrası yine de korunmalı mıyım? 

Menopoz sonrasında yumurtalıklar üreme fonksiyonlarını yitireceğinden hamile kalma riski için olmasa da cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (STI) riskine karşı korunmanız hala önemlidir. Bu nedenle kondom kullanımı önerilmektedir.  Prezervatifler, cinsel yolla bulaşan hastalıkların hepsine karşı olmasa da çoğuna karşı koruyucudur.

Menopoz sonrası dönemde benim olmasa da eşimin/ partnerimin cinselliğe ve sekse ilgisi çok azaldı. Ne yapmalıyım? 

Eşinizin/partnerinizin arzu eksikliği nedenleri hem psikolojik hem de fiziksel olabilir. Stres, maddi sıkıntılar, iş yaşamında güçlükler psikolojik etmenler arasında başta gelir. Ereksiyon problemleri; ileri yaş, sigara, yüksek tansiyon, diyabet veya obezite gibi rahatsızlıkları olan erkeklerde artabilir. Ereksiyon sorununun bir defa izlenmesi daha sonra da tekrarlayabileceğine dair endişe ve istek azlığıyla kendini gösterebilir.

Yaş ilerledikçe erkeklerde testosteronda önemli bir düşüş izlenir. Testosterondaki bu düşüş, cinsel dürtü kaybına, depresif ruh hali ve yorgunluğa neden olabilir. Kan testi ile bu hormon değeri bakılıp gerekli destek sağlanabilir.

Psikolojik sebepleri açığa çıkarmak için ise karşılıklı anlayış, dürüstlük ve gerekirse bireysel veya çift danışmanlığı, çiftin sekteye uğramış olan cinsel hayatına devam etmelerine yardımcı olabilir.

Seks hayatım için ne yapmalıyım?  

Karşılıklı anlayış, güven, çiftlerin cinsel anlamda tembelleşmemesi, çeşitlilik ve yaratıcılık, partnerinizle duygusallık ve cinselliği ifade etmenin yeni yollarını bulma çabası cinsel hayatınız için altın öğütlerdendir.

Menopozdan bu yana cinsel isteğim iyice azaldı ve testosteron kreminin seks hayatımı iyileştireceğini duydum. Bu doğru mu?

Bazı çalışmalar menopoz sonrası dönemdeki düşük cinsel istek ve ilginin, testosteron tedavisi ile arttırılabileceğini göstermekle beraber sonuçlar can alıcı düzeyde dramatik değildir ve plasebo kreminin (herhangi bir aktif testosteron olmadan) benzer etkilere sahip olduğu bulunmuştur. Kısa süreli tedavi (yaklaşık 6 ay) güvenli görünse de, özellikle meme kanseri veya kalp hastalığı ile ilgili olarak uzun vadeli güvenliği henüz bilmiyoruz.