G noktası nedir? Gerçekten var mı? 

  • Grafenberg noktası olarak bilinen G noktası adını 1950 yılında ilk kez tanımlayan Dr. Ernst Grafenberg’den almıştır. O zamandan beri, tam konumu, anatomik ve fizyolojik özellikleri araştırılmaktadır. 
  • Vajinanın iç üst duvarı boyunca işaret parmağıyla yapılan “buraya gel” hareketinin kadınlarda fiziksel bir tepki yarattığının keşfi ile bu bölgenin, vajinal orgazmın anahtarı olabileceği ifade edilmeye başlanmıştır.
  • Yapılan çalışmalarda G noktası, vajinada ayrı bir anatomik yapı ya da gerçek bir ‘nokta’ değil, vajinanın içinde, ön vajinal duvarda, yaklaşık üçte biri ila yarısına kadarki bölge yani ön vajina duvarı ve üretrayı (idrarın vücuttan dışarı çıkarken geçtiği kanal) içeren klitoüretrovajinal kompleksin parçası olarak tanımlanmaktadır.
  • Bu bölge kadından kadına değişkenlik göstermektedir. Bununla birlikte, bir kez uyarıldığında, G noktası kadının vajinal orgazm ve boşalmasına (evet, bu gerçektir!!) neden olabilir.

G noktamı nasıl bulabilirim?

G noktasını bulmak zor olabilir ancak imkansız değil. Eşli cinsel aktivite sırasında aramak yerine, kendi kendini keşfetme / mastürbasyon yoluyla G noktasını bulmak daha kolaydır.

  • G noktanızı bulmak istiyorsanız, rahatlayarak başlayın. Hazır olduğunuzda önce vajina ağzına masaj yapmaya başlayın, sonra parmaklarınızı veya bir seks oyuncağını (kondom ile) vajinanıza yerleştirin.
  • Ardından, parmaklarınızı veya bir oyuncağı kullanarak, “buraya gel” hareketiyle göbek deliğinize doğru  yukarı kaldırın. Unutmayın, belirli bir düğmeye basmaya çalışmıyorsunuz, bunun yerine o bölgeyi genel olarak uyarıp sizin hisleriniz nerede olduğunu keşfetmeye çalışıyorsunuz. Hisler geliştikçe yaptığınız hareketi tekrarlamalısınız.  (içeri ve dışarı hareketler yerine yukarı doğru) 
  • Eşli sekste g noktası uyarımı için hareketleriniz üzerinde biraz daha fazla kontrol sahibi olmanıza izin veren pozisyonları ya da g noktasına sürtünmeye daha uygun pozisyonlar deneyebilirsiniz.

G noktamı bulamıyorum!

Şart değil, merak etmeyin. Kendi tercihlerinizi keşfetmek için zaman ayırarak, bu bilgileri partnerinize seks sırasında en çok neyden zevk aldığınızı öğretmek için kullanabilirsiniz. Çiftler, cinsel zevke giden birçok yol olduğunu ve yakınlıktan zevk almanın, belirli bir anatomik noktayı uyarmaktan çok daha fazlası olduğunu hatırlamalıdır. İyi seks, vücutta dokunma ve tattan görme, koku ve sese kadar çeşitli hisleri içerebilir. Bu yolculuk bir keşif yolculuğudur. Amaç yolculuktan keyf almak…