Kadın ve Erkek OrgazmıKadın ve Erkek Orgazmı Nedir?

Kadın ve erkek orgazmı birbirinden farklıdır. Yeri gelmişken söylemem gerekli ki ‘aynı anda orgazm olmak’  bir gereklilik olmadığı gibi sık yaşanan bir durum da değildir.

  • Kadın orgazmı erkek orgazmına göre daha uzun süre ve uyarılma gerektirebilir. Şöyle örneklersek Japoncada erken mastürbasyonu için ‘senzuri’ yani ’bin darbe’ ifadesi kullanılırken kadın mastürbasyonu için ‘manzuri’ yani ‘on bin darbe’ ifadesi kullanılır. Yeterince açık sanırım.
  • Bazı kadınların orgazm olması için ortalama 20 dakika klitoral uyarı gerekirken diğerleri çok daha kısa veya uzun sürede olabilir. Hatta aynı kadının orgazma ulaşma süresi veya orgazma ulaşması günden güne değişiklikler gösterebilir.
  • Kadın orgazmı ortalama 13 ila 51 saniye arasında veya daha uzun sürebilirken, erkek orgazm genellikle 10 ila 30 saniye arasında değişir.
  • Kadınlar ‘Multiorgazmiktir’ yani ilk orgazm sonrası çözünme evresi olmadan tekrar tekrar pik hissedebilir.
  • Erkekler çoğunlukla refrakter bir aşamaya sahiptir. Yani orgazm sonrası dakikalardan saatlere kadar sürebilen bu dönemde yeni bir orgazm mümkün değildir. Erkeklerde multiorgazm nadir olmakla beraber imkansız da değildir.(Kegel egzersizi önemli, her zaman umut var!)
  • Kadınlarda erkeklerdeki boşalma gibi orgazma dair bir fiziksel kanıt yoktur. Tabi ki vücut dilleri, kasılmalar hariç. Ancak bazı kadınlarda ‘squirting’ denilen bir sıvı gelmesi izlenebilir.

Squirting vajinadan geldiği düşünülen aslında idrar kanalından gelen bir sıvıdır. Çoğu kadında olmadığı gibi bir kere ‘squirting’ olan kadında da her defasında izlenmeyebilir. Günümüz porno sektörünün kadının orgazm olduğuna dair bir kanıt olması niteliğinde bir dayatmadan başka bir durum değildir. Olur veya olmaz, bunun orgazm olabilme ile ilgisi yoktur.