Squirting nedir?Squirting Nedir?

Squirting yani ‘fışkırtma’ cinsel ilişki sırasında kadının vulvasından (vajina değil (!)) ani sıvı fışkırması anlamına gelir.

Peki vulva nedir?

  • Vulva, kadın genital yapısına dışardan bakıldığında klitoris, iç ve dış dudaklar da dahil olmak üzere görülen bölgedir.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmalarda squirting, kadın boşalması-ejakülasyonu ve idrar kaçırma arasında bir fark olduğunu göstermiştir.

Kadın boşalmasın-ejakülasyonunda ani ve çok volümlü bir sıvı çıkışı yoktur. Az miktarda (10ml kadar) süt beyazı bir sıvı gelişi izlenir.

İlişki esnasında idrar kaçırmada haz veya orgazm bağımsız, istemsiz olarak idrar torbasının boşalması söz konusudur. Tek tedavi gerekliliği de bu konudadır.

Squirting ile gelen sıvı idrar, üre, ürik asit ve kreatinin kombinasyonundan oluşan üretranın alt ucunda bulunan Skene bezi tarafından salınır. Ani ve fazla miktarda bir sıvı çıkışı mevcuttur. Görülme oranı %10-54, gelen sıvı miktarı ise 50-900ml arasında yani son derece geniş aralıklar içinde olabilir.

Skene bezleri, G noktası ve üretral sünger, vücudun aşağı yukarı aynı bölgesinde yer alır. Squirting de genellikle G noktası uyarımından veya klitoral ve G noktası ikili uyarımından kaynaklanmaktadır.

Peki G noktası nedir?

  • G noktası, vajinada ayrı bir anatomik yapı ya da gerçek bir ‘nokta’ değil, vajinanın içinde, ön vajinal duvarda, yaklaşık üçte biri ila yarısına kadarki bölge yani ön vajina duvarı ve üretrayı (idrarın vücuttan dışarı çıkarken geçtiği kanal) içeren klito-üretro-vajinal kompleksin parçası olarak tanımlanmaktadır. Nokta değil alandır ama bu kavramlara takılmaya da gerek yoktur(!)