Orgazma Giden YolOrgazma Giden Yol

  • Kendinizi tanıyın. Belki en önemli basamak bu. Kendinizi, genital bölgenizi, klitorisinizi, vulva, vajina ve erojen yani uyarılabilen bölgelerinizi öncelikle bizzat kendiniz bilmelisiniz. Çekinmeyin. Aynayla bakın, bilmediğiniz konularda güvenilir kaynak ve hekimlerden destek ve fikir alın. Bunun için mutlaka zaman ayırın. Aksi taktirde hep partnerden beklentisi olan ve yüksek ihtimalle de hayal kırıklığı içerinde bir cinsel hayatı seçmiş olursunuz.
  • Vücudunuzla barışın. Günümüz güzellik algısı (zayıflık, selülitsizlik, kas dolu olmak, brezilya popolu, kum saati belli olmak vb), pornografi sektörünün dayattığı cinsellik ve genital bölge algısı (kılsız, çok açık renk genital bölge, yoka yakın dudaklar gibi) tamamen bir yalandır. Cinsel hazzın, orgazmın ve mutluluğun bunların hiçbiriyle ilgisi yoktur. Kendinizi tanıdığınız, sevdiğiniz ve güvendiğiniz müddetçe mutlu olursunuz.
  • Kendinize zaman ayırın, dokunun ve keşfe yeniliğe açık olun. Nelerden hoşlandığınızı, nasıl ve nerelere, dokunulmasının size haz verdiğini deneyimleyin. Vaktiniz bol, keyfini çıkartın.
  • Zihninizi tamamen boşaltabilmeyi öğrenin. Rahatlamak, nefes egzersizleri, meditasyon vb. Rahat ve o an bir konuyla kurcalanmayan zihin orgazma giden önemli bir yoldur.
  • Beklenti çoğu zaman orgazmın katilidir. Beklenti zihni kurcalar ve kendinizi serbest bırakmanızı engeller. Karşılanmadığı zaman ise hayal kırıklığı yaratır ve sonraki ilişkilerde de aynısının olacağına dair yeni ve zararlı bir beklentinin daha oluşmasını sağlar. Kendini gerçekleştiren bu kehanet cinsel yaşamınıza ciddi darbe vurur. Zaten olmayacak derseniz muhtemelen olmaz. Beklentiye değil ana odaklanmalısınız.
  • Uyarılmanızı arttıracak şeyler deneyin. Kegel egzersizi, fanteziler, sizi tahrik edecek filmler&kitaplar vs
  • Seks oyuncaklarını kullanmayı deneyin.
  • Cinsel tıp konusunda eğitimli hekimlerden öneri ve destek alın.

Önemli nokta şudur ki cinsel hayatın tek meselesi orgazm değildir. Olursa müthiş bir deneyimdir ama orgazma takılırsanız geride kalan dokunma hissi, bedensel ve ruhsal yakınlaşma, tahrik olma gibi birçok deneyimi ıskalarsınız.

Bu nedenle birlikte olduğunuzdaki bedensel yakınlaşmaya, keyfe ve hazza kendinizi bırakın.