Seks acı vericidir / ilk ilişkide çok acı olur.

YANLIŞ! Bazı kültürlerde kadın cinselliğinin erkeğe karşı yapılması gereken bir görev, katlanılması gereken bir durum olarak nitelendirilmesi; doğum veya ilk geceye ait abartılı, gerçek dışı hikayeler ve hatta acı çekilmesinin beklenen ve kabul gören bir durum gibi sunulması nedeniyle kadının ilişkide acı çekeceği veya çekmesi gerektiği genç yaşlardan itibaren bireylerin beynine kazınır. Bu kalıplaşmış yanlış düşünceler nedeniyle maalesef cinsel fonksiyon bozuklukları gelişmekte. İlk defa da olsa, daha önce seks yapmış olsanız bile eğer ‘isteğiniz dahilinde’ bir cinsel ilişki yaşıyorsanız ‘acı’ uygun bir ifade tarzı asla değildir. Kendinizi güvende ve rahat hissetmeniz önemlidir. İyi hissettirmeyen bir şey varsa partnerinize bunu söylemelisiniz.

Penis, vajinaya zor girer / vajina dar, penis büyüktür.

YANLIŞ! Çok yanlış bir anlayış da vajinanın penise göre dar, kısa veya esnek olmaması ve penisin içeri girerken zorlanacağıdır. Bu yanlış düşünce nedeniyle kadınlarda cinsel fonksiyon bozuklukları, ilişkiye girememe sorunları baş göstermektedir. Vajina, uyarılma ile birlikte yapısını değiştirebilen, esneyebilen ve uzayabilen bir yapıya sahiptir. Vajinanın doğum esnasındaki bebek boyutlarına adapte olabilirken cinsel ilişkideki penise adapte olamayacağını düşünmek en hafif tabiriyle yersizdir.

Kızlar mastürbasyon yapmaz.

YANLIŞ! Aslında kızlar da tıpkı erkekler gibi vücutlarını merak ediyor, mastürbasyon yapıyor ya da yapmak istiyor ancak birçok sebepten dolayı (başka mitler!! ayıplanma, zararlı denmesi, kızlık zarına hasar vereceği gibi) yaptıklarını veya yapmak istediklerini belirtmekten çekiniyor.

Mastürbasyon zararlıdır.

YANLIŞ! Mastürbasyon çok yaygın ve normaldir. Mastürbasyon yapan kişi (kadın veya erkek) kendini iyi hissettiği sürece sağlıklı ve güvenlidir. Çoğu insan mastürbasyon yapar, ancak yapmıyor olmak da sağlıksız bir durum olarak nitelenemez. Herkesin mastürbasyona farklı bir ilgisi vardır.

Mastürbasyon ile kızlık zarı bozulabilir.

YANLIŞ! ‘Penetratif’ bir cinsel hayatı olmayan genç kızlar dış genital organlarını ve özellikle de klitorislerini uyararak mastürbasyon yapabilir. Klitorisin sürtünme ile yeterli süre, doğru biçimde uyarımı (el, çarşaf, yastık, vibratör gibi) kadın orgazmı ile sonuçlanır. Vajinaya herhangi bir cisim girmemesi nedeniyle de kızlık zarı olarak tabir edilen (tarihsel, etimolojik ve anatomik olarak varlığı tartışmalıdır) ‘hymen’ bölgesinin kastedildiği alana dair bir tahriş söz konusu olmaz.

Daha büyük bir penis daha iyidir.

YANLIŞ! Penis boyutları değişkendir. ‘Büyük iyidir’ fikrini savunmak doğru değildir. Seksi gerçekten daha iyi yapan şey partnerinizle uyumluluk ve neyin iyi hissettirip neyin yaramadığına dair açık iletişimdir.

Cinsel ilişki kötüdür. 

YANLIŞ! Yasaklar ve suçluluk oluşturacak söylemler sadece cinselliği gizlemeye, yanlış kaynaklardan yanlış bilgilerle dolu bir nesil oluşturmaya sebep olur. Önemli olan yeterli, dengeli bir cinsel eğitim verilmesi, kişilerin bunu ‘kötü‘ olduğu değil, karşılıklı rıza, istek ve sevgiyle hazır olduklarında paylaşabilecekleri ve haz alabilecekleri bir eylem olduğunu anlamalarıdır.

Evlilik içinde yapılan seks ‘en sağlıklı’sıdır.

YANLIŞ! Kişilerin cinsel hayatlarını ne zaman, hangi koşullarda, kiminle yaşayacakları kendilerine kalmıştır ve saygı gösterilmelidir. Ancak evli olunması, ‘sağlıklı’ ve ‘zevkli’ bir cinsel yaşam için sihirli bir anahtar değildir. Evlenene kadar bakire kalmak, evlilikten önce seks yapmaya göre daha ‘sağlıklı’ ve ‘mutlu’ bir cinsel yaşamı garanti etmez. Ayrıca evli olunduğu için her daim sekse rıza gösterileceği, bunun bir görev ve gereklilik olduğunun düşünülmesi nedeniyle ne yazık ki evlilik kurumu içinde cinsel istismarlar izlenmektedir. Karşılıklı rıza olmadan yapılan her cinsel ilişki cinsel istismardır.

Kızlık zarı, bekaretin kesin belirtecidir / ilk ilişkide kan gelmezse bakire değildir. 

YANLIŞ! Bekaret veya cinsel aktiviteyi gösteren tek bir fiziksel özellik yoktur. ‘Kızlık zarı’ (ki tarihsel, etimolojik ve anatomik olarak varlığı tartışmalıdır) kesinlikle bir kanıt değildir. Kızlık zarı olarak isimlendirilen ‘hymen’ yapısı yer yer aşk kası olarak da isimlendirilebilen pelvik bölge kasları tarafından çevrelenmiş vajinal kanalın bitişindeki mukozal kıvrıntı olarak tariflenebilir. Uyarılmış, esnemiş, ıslanmış bir vajinal doku ilk veya birçok defa da olsa penis girişinden etkilenmez, kanama beklenmez. Bazı durumlarda koşullara bağlı olarak ilişki esnasında bu bölgede oluşabilecek kağıt kesiği tarzı çok ufak tahrişler belli belirsiz bir leke olarak kendini gösterebilir.

Bekarete değer vermek kızları / kadınları korur.

YANLIŞ! Tamamen tersine, bekarete değer vermek, bir kadının değerinin cinsel davranışında yattığına inanan toplumun üyeleri tarafından kızları ve kadınları şiddet, taciz ve saldırı riski ile karşı karşıya bırakır. Daha da kötüsü kadınların karşı karşıya kaldığı davranışlara meşruiyet kazandırır. Kızların bekaretini korumak, cinsel aktiviteyi ertelemek ya da kontrol etmek adına kızların ve kadınların cinsel ve üreme hakları ve sağlığı ihlalleri her gün gerçekleşmektedir. Bekaretin korunmasına yapılan vurgunun çocuk gelinler, kadın sünneti, üreme ve cinsel sağlıkla ilgili bilgilerin kasıtlı olarak saklanması, hymene dair operasyon zorlamaları, toplumsal tecrit, ayıplama ve hatta cinayetlere kadar giden sonuçları vardır.

Yalnızca bir kez “kaybedebilirsiniz”.

YANLIŞ! Birçok düzeyde yanlıştır. Her şeyden önce, “bekareti kaybetmek” terimi sorunludur, çünkü seks sonucunda bir şeyin doğası gereği kaybolduğunu ve bu nedenle fahişe utandırmasına neden olduğunu ima eder. İkinci olarak, birçok insan için yeni bir şeyi yalnızca bir kez deneyimleyebileceği fikrinin sınırlayıcı ve / veya baskıcı olduğunu ifade edebilir. Buradaki fikir şudur ki, sadece penetratif vajinal ilişki değil, birçok şey için de bir ilk vardır, bu nedenle, bizim için anlamlı olan yeni cinsel deneyimlere katılırken, cinsel yaşamlarımız boyunca ‘kaybedecek çok sayıda bekaretimiz’ olduğudur. Cinsellik bir yolculuktur.

Bekaret yalnızca vajinal seks için geçerlidir. Diğer seks türleri sayılmaz.

YANLIŞ! Yüzyıllardır “bekaret” kelimesi vajinal seks yapmamış heteroseksüel bir kadını tanımlamak için kullanılmıştır. Herkes için “ilk sefer” öznel ve kişiseldir-her kişi için farklı bir anlama gelebilir.

Seks, ancak orgazm olursanız iyidir / iyi sekste kadın ve erkek aynı anda orgazm olmalıdır.

YANLIŞ! Seks, orgazm olsa da olmasa da zevkli olmalıdır. Önemli olan anın hazzıdır. Heyecan verici bir bitişe sahip olma ve tüm deneyimin tadını çıkarma baskısını unutup kendinizi akışa bırakmalısınız.

Çoğu kadın yalnızca vajinal seks yoluyla orgazm olabilir.

YANLIŞ! Kadınların asıl ve kesin orgazm organı ‘klitoris’tir ancak vajinal seks yoluyla da orgazma ulaşılabilir.

Vajinalar, bir kişinin yaşadığı cinsel ilişki sayısına göre sıkı veya gevşektir.

YANLIŞ! Tamamen yanlıştır. Özellikle sosyal medyada karşılaştığımız çeşitli yersiz benzetmeler, resimler ve gerçekdışı hikayeler ile bu mit zihinlere yer etmeye başlamıştır. Kadını aşağılayan, statü kaybettirmeye yönelik son derece çirkin bir ana fikir içerir.  Vajina mevcut koşullara göre genişleyen, esneyen veya büzülen bir kastır. Kişi uyarıldığında vajinanın duvarları mevcut duruma adapte olur, esner ve uzar, sonrasında eski haline geri döner. İlişki sayısıyla ilgisi yoktur.