Vajinoplasti Nedir?Vajinoplasti Nedir?

‘Vajinoplasti’ yapılan vajinal doğumlar, ilerleyen yaş, gebelik gibi durumlar sonrası vajinal dokunun esnekliğini kaybederek genişlemesi nedeniyle yapılan vajina daraltma operasyonların genel adıdır. Cerrahi veya ‘enerji modaliteleri’ kullanılarak gerçekleştirilebilir.

En sık genişleme nedeni vajinal yolla özellikle de zor geçen doğum süreçleri sonucu pelvik destek yapıda (bağ ve kas doku) oluşan kalıcı hasarlanmalardır. Yine uzun doğum eylem süreci sonrasında bebeği kanala giremeyip sezaryen ile doğum yapan kadınlar da aynı riskle karşı karşıyadır.

İlerleyen yaşla beraber azalan kollajen doku, çeşitli bağ dokusu hastalıkları yine vajinal genişlemeye neden olabilir.

 

Vajinoplasti Kimlere Yapılır?

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan vajinal genişleme sonrası cinsel hayatta tatminsizlik, haz alamama, ilişki esnasında vajinadan gaz çıkması gibi şikayetleri olan kadınlara uygulanmaktadır.

 

Vajinoplasti Çeşitleri Nelerdir?

Cerrahi ve lazer gibi enerji modaliteleri kullanılarak uygulanabilir. Cerrahi yöntem genellikle arka onarım operasyonu olarak yapılır. Kalıcıdır, tüm genişleme derecelerinde etkindir, vajina arzu edildiği kadar daraltılabilir. PRP gibi destek tedaviler eklenerek kanlanma ve doku faktörlerinin artmasıyla vajinal gençleşme (rejüvenasyon) yapılabilir.

Lazer, RF gibi enerji yöntemleri kullanılarak bir miktar daralma yanı sıra vajinal kanlanma artışı ile yine vajinal rejüvenasyon elde edilebilir.

 

Vajinoplasti ile Vajina Ne kadar Daralır?

Vajinal genişleme her hastada farklı miktarda olacağı için daraltma düzeyi de farklıdır. Amaç hem hazzın yoğun alındığı vajinal girişi hem de vajinal kanalın beraber daraltılmasıdır. Sadece girişin daraltıldığı (sıklıkla yapılan) ancak kanala müdahale edilmediği durumlarda sonuç çok yüz güldürücü olmayabilir. Amaç vajinal kanalın yaklaşık 2 parmak genişliğine getirilmesidir. Diğer bir önemli nokta bu tarz operasyonlarda vajinal kanalın uzunluğuna değil genişliğine müdahale edildiğinin bilinmesidir yani kanal kısaltılmaz sadece daraltılır.

 

Vajinoplasti Sonrası İz Kalır mı?

Doğru teknikle ve uygun dikiş materyalleri ile yapılırsa, iz yok denecek kadar azdır. Ameliyat öncesi mutlaka detaylı bilgilendirme yapılmalı, neyin mümkün neyin mümkün olmadığı hastayla paylaşılmalıdır.

 

Vajinoplasti Cinsel hazzı Arttırır mı?

Eğer kişide vajinal genişlemeye bağlı cinsel ilişkide haz azalması varsa evet, sonrasında cinsel isteği ve tatmini arttırabilir ancak sadece bu operasyon ile başka nedenlere bağlı cinsel isteksizlik ve orgazm problemleri çözüme kavuşamayabilir.

 

Vajinoplasti Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Operasyon sonrası dönemdeki itina çok daha kısa zamanda iyileşme ve olumlu etkilerin gözlenmesine neden olur. Kabız kalmamak,4 hafta boyunca deniz, havuza, 6 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gibi noktalar önemlidir. Ameliyat sonrası dönemde dikkat edilmesi gereken hususlar kliniğimizde sizlere sözlü ve yazılı olarak detaylı biçimde anlatılmakta, bilgilendirme formu verilmektedir. İlaç kullanımı, takip görüşme zamanları planlanmaktadır.

 

Vajinoplasti Yapılırken Anestezi Gerekli Mi?

EVET. Vajinoplasti, genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilir.

 

Vajinoplasti Fiyatları Nedir?

Vajinoplasti fiyatları kişiye yapılacak işleme, ek operasyon gerekliliğine göre (labioplasti, perine estetiği, PRP gibi) değişiklik göstermektedir. Merkezimizi arayarak ve ön görüşmeye gelerek bilgi sahibi olabilirsiniz.