Labioplasti Nedir?Labioplasti Nedir?

Dış genital bölgenin iç kısmında 'labium minus'- iç genital dudaklar-, dış kısmında ise hafif kabarık olan 'labium majus' yani dış genital dudaklar bulunur.

Labioplasti yani ‘iç dudak estetiği’, ‘genital dudakların normalden büyük, sarkık, simetrisi bozuk, büzüşmüş veya uzamış olmaları durumunda estetik olarak uygun ve simetrik olarak küçültülmesi veya düzeltilmesi ameliyatı olarak tanımlanmaktadır. Bu durum doğuştan veya ilerleyen yaş ile gözlemlenebilir.

 

Labioplasti Kimlere Yapılır?

Genital iç dudak görünümünden PSİKOLOJİK veya FONKSİYONEL olarak hoşnutsuz olan kadınlara uygulanmaktadır.  Daha detaylı ifade etmek gerekirse:

 • Özellikle simetrisi bozulmuş, fazla uzamış, büyük veya sarkmış, düzensiz kenarlı, kişiye görünüm olarak rahatsızlık veren, CİNSEL HAYATINI OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYEREK UTANMA, ÇEKİNME, ÖZ GÜVEN KAYBI, KENDİNİ BEĞENMEME, RAHAT PARTNER İLİŞKİSİ KURAMAMA, EVLİLİKTEN ÇEKİNME gibi psikolojik problemler oluşturuyorsa
 • Bikini, tayt gibi dar kıyafetlerde dışardan belirgin kabarık olarak izlenmesinin getirdiği rahatsızlık varsa
 • Sık genital bölge enfeksiyonu, koku, ıslaklık oluşumuna neden oluyorsa
 • Yürürken, spor yaparken genital iç dudakların bacak arasına sürtünmesi, vajina içine doğru bükülerek terleme veya rahatsızlık vermesi söz konusuysa
 • Cinsel ilişki esnasında penisin vajina içine girmesi esnasında dudaklar uzayıp gerilerek rahatsızlık oluşturuyorsa
 • İdrar yaparken zorlanma, ıkınma gereksinimi veya farklı yönlere idrar gitmesine neden olacak deformasyon varsa labioplasti uygulanabilir.

 

Labioplasti Cinsel Hazzı Etkiler mi?

HAYIR. Labioplasti ameliyatları cinsel hazzı olumsuz yönde etkilemez, bilakis özellikle psikolojik olarak etkilenmiş kadınlarda özgüven artışı ile olumlu sonuçlar ortaya çıkartabilir.

 

Labioplasti Bakirelere Yapılır mı?

EVET. Labioplasti ameliyatları kızlık zarına zarar vermez.

 

Labioplasti Sonrası İz Kalır mı?

Doğru teknikle ve uygun dikiş materyalleri ile yapılırsa, iz yok denecek kadar azdır. Ameliyat öncesi mutlaka detaylı bilgilendirme yapılmalı, neyin mümkün neyin mümkün olmadığı hastayla paylaşılmalıdır.

 

Labioplasti İçin Hastanede Kalmak Gerekir Mi?

HAYIR. Kişiden kişiye değişmekle beraber çok büyük oranda operasyon bittikten birkaç saat sonrasında takipler olumlu izlendiğinde hasta taburcu edilir.

 

Labioplasti Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Operasyon sonrası dönemdeki itina çok daha kısa zamanda iyileşme ve olumlu etkilerin gözlenmesine neden olur. Ameliyat sonrası dönemde dikkat edilmesi gereken hususlar kliniğimizde sizlere sözlü ve yazılı olarak detaylı biçimde anlatılmakta, bilgilendirme formu verilmektedir. İlaç kullanımı, takip görüşme zamanları planlanmaktadır.

 

Labioplasti Yapılırken Anestezi Gerekli Mi?

EVET. Labioplasti ameliyatı, genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilir.

 

Labioplasti Yöntemleri Hangileridir?

Birçok yöntem vardır ve tek bir doğru yoktur. Seçilecek yöntem daha ziyade hastanın durumu, nasıl bir sonuç arzulandığı (doğal görünüm, Barbie vajina gibi) ve cerrahın deneyimine göre değişir.

Birçok yöntem vardır ve tek bir doğru yoktur. Seçilecek yöntem daha ziyade hastanın durumu, nasıl bir sonuç arzulandığı (doğal görünüm, Barbie vajina gibi) ve cerrahın deneyimine göre değişir.

 • Curvilinear amputasyon
 • Wedge rezeksiyon
 • V plasti
 • Z plasti
 • Yıldız labioplasti
 • Lazer ile labioplasti
 • Delaminasyon teknikleri kullanılabilir.

 

Labioplasti Fiyatları Nedir?

Labioplasti fiyatları kişiye, yapılacak işleme, ek operasyon gerekliliğine göre (vajina daraltma, klitoral hudoplasti gibi) değişiklik göstermektedir. Merkezimizi arayarak ve ön görüşmeye gelerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

KLİTORAL HUDOPLASTİ … SIK SORULAN SORULAR

Klitoral Hudoplasti Nedir?

Klitoris üzerini örten cilt dokusuna ‘klitoral hud’ adı verilir. Klitoral hudoplasti, klitoris üzeri fazlalık cilt dokusunun alınarak cilt katlantılarının, kırışıklıkların düzeltilmesi ve bu bölgenin estetik olarak daha iyi görünüme kavuşturulmasını tanımlar. ‘Klitoris estetiği’ olarak da bilinir.

 

Klitoral Hudoplasti Şart mıdır?

HAYIR. Ancak genellikle labioplasti ile genital dudaklar küçültülüp daha estetik bir görünüme kavuşurken klitoral hood üzerindeki cilt katlantı ve kırışıklıkları daha belirgin hale gelerek hoş olmayan bir görüntü oluşturabilir. Bu nedenle labioplasti ile eş zamanlı olarak planlanabildiği gibi kişinin arzu ve beklentisine göre sonrasında ikinci bir operasyon olarak talep edilebilir. Ancak her vakada şart değildir ve operasyon kişiselleştirilmelidir.

 

Klitoral Hudoplasti Cinsel Hazzı Olumsuz Etkiler Mi?

HAYIR. Doğru ameliyat tekniğiyle yapıldığında cinsel hazzı olumsuz etkilemez çünkü operasyon ‘haz organı’ olan klitorise zarar vermez. Hatta klitoris üstü fazla cilt dokusunun çıkarılması mekanik uyarıyı arttırarak haz üzerine olumlu etki edebilir. Önemli nokta operasyon esnasında klitoral hoodun gereğinden çok yukarı asılarak klitoris glansının ekspoze edilmemesidir.