genital estetik nedirGENİTAL ESTETİK NEDİR?

Öncelikle kadın genital bölgesinin hangi yapıları kapsadığına değinmek gerekir.

Genital yapıyı oluşturan bölümler

  • Dudakların üst kısmı-tepe bölgesi (Mons pubis)
  • Büyük dudaklar (Labium majus)
  • Küçük dudaklar (Labium minus)
  • Kızlık zarı (Hymen)
  • Vagen dir.

Genital bölgede doğuştan ya da sonrasında meydana gelen yapısal sorunların, bağ dokusu problemleri, normal doğuma bağlı travma ve hasarlar ve ilerleyen yaşla beraber ortaya çıkabilen deformasyonlar sadece estetik açıdan kötü bir görünüme yol açmakla kalmaz; kadında güvensizlik, cinsellikte yetersizlik, utanma gibi sorunlara da neden olabilir.

Genital estetik operasyonlar ya da kozmetik jinekoloji, bu deformitelerin cerrahi ve cerrahi dışı yöntemlerle düzeltilmesi şeklinde tanımlanabilir.  Birçok kadının sorunun farkında olmasına rağmen çözüm bulamadığı ya da çözümünün olduğunun bilince olmadığı bu tarz durumlarda yapılacak müdahaleler kişinin hem işlevsel, hem psikolojik hem de estetik açıdan çok daha olumlu ve özgüvenli düzeye gelmesine yardımcı olmaktadır.  

Genital estetik müdahaleler tek başlarına yapılabileceği gibi kombine olarak ya da cerrahi olmayan PRP, HA enjeksiyonları gibi rejüvenatif destekler eklenerek de uygulanabilir. Sonuç bu durumlarda daha yüz güldürücüdür.

GENİTAL ESTETİK AMELİYATLARI

İÇ VE DIŞ DUDAK ESTETİĞİ (LABİOPLASTİ)

Dış genital bölgenin iç kısmında 'labium minus'- iç dudaklar-, dış kısmında ise hafif kabarık olan 'labium majus' yani dış dudaklar bulunur.

Labioplasti ameliyatları, genellikle doğuştan gelen veya yaş ile birlikte genişleyen, sarkan, simetrisi bozulan, düzensizleşen,büzüşen veya uzayan ‘dudakların’ estetik olarak düzeltilmesi ameliyatı olarak tanımlanmaktadır. 

Labioplasti operasyonu, sedasyon, genel anestezi veya lokal (bölgesel) anestezi eşliğinde yapılabilmektedir. Parsiyel ve kama rezeksiyon sık kullanılan teknikler arasındadır. Ayrıca ‘hudoplasti’ eklenerek klitoris üzerindeki buruşmalar ve katlantılar düzeltilerek operasyondan çok daha optimal sonuçlar alınabilmektedir.

Labioplasti operasyonu doğum yapsın yapmasın, cinsel aktif veya hiç cinsellik yaşamamış, operasyon arzu eden ve gerekliliği olan her kadına uygulanabilir. Cinsel hazzı olumsuz etkilemediği gibi klitoris üzerindeki fazla dokuların çıkarılması uyarıyı artırabilir.

 

KLİTORAL HUDOPLASTİ

Klitoral hudoplasti, klitoris üzeri fazlalık cilt dokusunun alınarak cilt katlantılarının, kırışıklıkların düzeltilmesi ve bu bölgenin estetik olarak daha iyi görünüme kavuşturulmasını tanımlar. Genellikle labioplasti ile eş zamanlı olarak yapılmaktadır. Klitoris üstü fazla cilt dokusunun çıkarılması mekanik uyarıyı arttırarak haz üzerine olumlu etki edebilir.

 

KLİTEROPLASTİ

Klitoris, doping amaçlı androjen içeren ilaçların kullanılması, böbrek üstü bezlerinin fazla çalıştığı durumlar, genital bölgenin kaşınarak sıkça uyarılması, sık mastürbasyon yapma, sık cinsel ilişki gibi durumlarda normalden daha büyük hale gelebilir. Kliteroplasti normalden büyük olan klitorisin cerrahi bir operasyonla küçültülmesidir.

 

VAJİNOPLASTİ (VAGİNAL REJUVENASYON)

Doğum, ilerleyen yaş ve menopoz nedeniyle bağ dokusu kaybı, yapısal olarak kötü kolajen yapısı, sigara ve düzensiz beslenme gibi etkenlerle genişleyen, sarkmış ve duyarsızlaşmış vajinalar için hem cinsel duyarlılığın yeniden oluşturulması hem de estetik amaçlı yapılan ‘vajinal daraltma’ operasyonuna vajinoplasti adı verilmektedir.

Halk arasında vajina estetiği olarak da bilinmektedir. Amaç, vajinal sıkılık ve daralmanın yeniden kazandırılmasıdır. Lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Vakaların durumuna göre lazer, radyofrekans teknolojileri veya cerrahi (özellikle ileri vakalarda) yapılabilir. Rekonstruktif yani yeniden yapılandırma ameliyatıdır.

 

PERİNEOPLASTİ

Perine; vajina ile anüs arasında kalan genital bölgenin ismidir. Özellikle vajinal doğum esnasında oluşabilen yırtıkların iyileşmesi sonrası veya bebeğin rahat çıkması için açılan ‘epizyotomi’ nin iyileşmesi esnasında nebde dokusunun gelişebilmesi sonrasında izlerin estetik olarak düzeltilmesi, cilt katlantılarının temizlenmesi ve estetik bir görünüm kazandırılması için uygulanan operasyondur.

 

MONS PUBİS ESTETİĞİ 

“Mons pubis” kasığın hemen alt bölgesindeki yüksek ve üzeri kıllarla örtülü bir alanın ismidir. Normalden kalın, yağlı olan “mons pubis”ten cilt altı yağ dokusu çıkartılarak daha ince bir görünüm kazandırılması operasyonlarının genel adıdır. Lipo-aspirasyon, lipoliz veya cerrahi olarak uygulanabilir.

 

VESTİBULEKTOMİ

Özellikle ‘disparoni’ yani cinsel ilişki esnasında ağrı duyma sebeplerinden biri olan ‘Vulvar Vestibülitis Sendromu’ndan müzdarip hastalarda tercih edilir.

 

HYMENAL OPERASYONLAR

Hymen yani kızlık zarı ile ilgili cerrahileri içerir.