Doğum topuyla nasıl egzersiz yapabilirsiniz?Doğum topuyla nasıl egzersiz yapabilirsiniz?

Hamilelik esnasında

  • Hafif zıplama egzersizi

Bu egzersiz için, her seferinde birkaç dakikalığına bir doğum topunun üzerinde hafifçe zıplayacaksınız. Bu egzersiz, stabiliteyi ve dengeyi geliştirebilir, bacaklarınızı güçlendirebilir.

  • Hula hoop egzersizi

Doğum topuyla postürünüzü düzeltebilirsiniz. Elleriniz kalçanızın üzerinde olacak şekilde topun üzerine oturun ve kalçalarınızı hulahup yapıyormuş gibi dairesel bir hareketle döndürün.

  • Baş üstü top çömelme

Ayaklarınız omuz genişliğinde açık olacak şekilde geleneksel bir çömelme pozisyonunda durun. Doğum topunu vücudunuzun önünde tutun. Hayali bir sandalyeye oturmak üzereymiş gibi dizlerinizi bükün ve çömelin. Çömelirken doğum topunu yukarı kaldırın. Pozisyonunu yaklaşık 5 saniye koruyun ve ardından başlangıç pozisyonuna dönün. Bacaklarınızı, uyluklarınızı, karnınızı ve kollarınızı güçlendirmek için istediğiniz sayıda tekrarlayın.

Doğum sırasında

  • Bir doğum topunun üzerine oturup bir yandan diğer yana ya da önden arkaya sallanabilirsiniz.
  • Bazı anne adayları doğum topunun üzerine otururken bir masaya veya yatağa doğru eğilir. Bu pozisyonda sırtlarına rahatlatıcı masaj yapılabilir.
  • Doğum topu kullanırken el-diz pozisyonuna girmek, belinizin ve pelvisinizin alt kısmındaki baskıyı da azaltabilir. Yere bir yastık yerleştirin ve dizleriniz yastığın üzerine gelecek şekilde öne doğru eğilin ve doğum topunu kucaklayın. Bu pozisyon yine itme aşamasına yaklaşıyor ve pelvik basınç nedeniyle oturamıyorsanız rahatlık sağlayabilir.
  • Fıstık topu kullanıyorsanız, yataktayken bacaklarınızı veya vücudunuzu desteklemek için kullanmak isteyebilirsiniz.

Doğum sonrası

  • Doğum yaptıktan sonra vajinanız ile anüs arasındaki bölgede ağrı veya baskı olması doğaldır. Yani oturmak rahatsız edici olabilir. Daha yumuşak ve daha rahat hale getirmek için doğum topunu hafifçe söndürebilir, bu şekilde televizyon izlerken ya da emzirirken veya topun üzerine oturabilirsiniz.

NOT: TÜM HAREKETLER MUTLAKA HEKİMİNİZE DANIŞILDIKTAN SONRA UYGUN İSE YAPILMALIDIR.