Fıstık doğum topu boyutları nasıl belirlenir?Fıstık doğum topu boyutları nasıl belirlenir?

Doğum esnasında en çok 40 ve 50 cm'lik toplar kullanılır.

  • 160 cm’den kısaysanız 40 cm,
  • 160-167 cm arasındaysanız 50 cm,
  • 167’den uzunsanız 60 cm önerilebilir.

70 cm'lik top sadece oturma pozisyonlarında kullanılmalıdır. Doğru boyutu elde etmek önemlidir çünkü top çok büyükse kalça eklemini zorlayabilir.

Fıstık doğum topu nasıl kullanılır?

Fıstık topunuzu kullanma şekliniz size ve neyin iyi hissettireceğine bağlıdır. Özellikle epidural uygulandığında etkili olabilecek pozisyonlar vardır. Hareketler arasında mümkün olduğunca (20-60 dk da bir) hareket etmeye çalışın.

Yan yatma pozisyonu

Yatakta sağ veya sol tarafınıza uzanın. Fıstık topunun orta ince kısmını her iki bacağınız arasına sararak kalçanızı açın. Bacaklarınızı hafifçe bükün. Bacaklarınızı karnınıza doğru yukarı kaldırabilir, böylece yatakta çömelme pozisyonuna da geçebilirsiniz.

Yarı oturur ‘lunge’ pozisyonu

Hastane yatağının baş kısmını yaklaşık 45 dereceye yükseltin. Bacaklarınızı aralayın ve topu yatay olarak üst bacağınızın altına koyun. Bu, kalçanızı farklı bir yönde açar ve doğum için faydalı olabilir.

İtme esnasında iki hareket yapılabilir:

Yatakta yan yatma pozisyonuna sağ veya sol tarafınıza uzanın. Bebeğinizi doğum kanalında aşağıya doğru hareket ettirmek için yatağın üst kısmını 45 derecelik bir açıya yükseltin. Fıstık topunun yan olarak bacaklarınız boyunca her iki bacağınız arasına alarak kalçanızı açın.

Elleriniz ve dizleriniz üzerinde durun. Fıstık topunu daha çok üst vücudunuz, kollarınız ve göğsünüz altına koyarak bir yastık gibi kullanın. Yine, yerçekimi bebeğinizin doğum için aşağı inmesine yardımcı olur.

NOT: TÜM HAREKETLER MUTLAKA HEKİMİNİZE DANIŞILDIKTAN SONRA UYGUN İSE YAPILMALIDIR.