Doğum sırasında vajinal yırtıklar önlenebilir mi?

Doğum eylemi esnasında ıkınma ile beraber vajinal açıklıktan bebeğin çıkımı gerçekleşir. Ancak bu bölge (perineum olarak da adlandırılır) ıkınma ve çıkım esnasında gerginliğe dayanamayarak yırtılabilir. Zaman zaman bu hasarlanma yalnızca vajina çevresindeki deriyi etkilemekle kalmaz, anatomik olarak çok yakın komşulukta bulunan anüse de hasar verebilir (üçüncü ve dördüncü derece).

Doğum sırasında vajinal yırtılmayı önleyebileceğinizin bir garantisi yoktur, ancak bazı araştırmalar aşağıdaki adımların bu riski azaltabileceğini öne sürmektedir:

  • İtmeye hazırlanın. Doğumun ikinci aşaması olan itme/ıkınma aşamasının daha kontrollü, nazik ve yavaşça dışarı itmek, perineal dokuların esnemesine destek olur. Hekiminiz, ebe ya da doulanız sizi yönlendirecektir.
  • Perineni sıcak tut. Doğum eyleminin ikinci aşamasında (ıkınma) perine üzerine ılık temiz bir bez/kompres koymak yardımcı olabilir.
  • Çıkım yolunun esnet. Doğum eyleminin ikinci aşamasında, hekiminiz perineal dokuları esnetmek amacıyla o bölgeye masaj yapabilir.   
  • Hekiminiz, genellikle 35 hafta sonrası olacak biçimde evde perineal masaj önerebilir. Bunu kendiniz veya eşinizin yardımıyla yapabilirsiniz.
  • Doğum esnasındaki duruş pozisyonunuzu ayarlayın. Doğum sırasında vajinal yırtılma riskini azaltabilecek birkaç doğum pozisyonu vardır. Doğum sırasında tamamen düz bir şekilde uzanmaktansa bir miktar dikleşerek ıkınmak olası yırtılma riskini azaltabilir. Hekiminiz rahat ve güvenli bir doğum pozisyonu bulmanıza yardımcı olacaktır.

Epizyotomi yani doğum çıkım evresinde bebeğin rahat çıkması için yapılan kontrollü cerrahi perineal kesiler, kontrol ve istem dışı bir yırtılma ve olası komplikasyonları azaltmak için kullanıldığından bütün önerileri yerine getirmenize rağmen ‘o an’da gerekli görülüp uygulanabilir

Doğum sırasında vajinal yırtıklardan endişe ediyorsanız hekiminizle konuşun. Vajinal yırtılmaları önlemek için hangi teknikleri kullandığını sorun ve doğuma hazırlanmanıza yardımcı olacak ek tavsiyeler isteyin.