Çatlak nedir?

Çatlak, hamilelikte karnın büyümesi nedeniyle cildin gerilmesine bağlı oluşan izlerdir. Bazı kadınlar ayrıca kalçalarına, bacak, baldır göğüs gibi bölgelerde de izlenebilir. Çatlak izleri, derinin hemen altında bulunan elastik destek dokusundaki değişikliklerden kaynaklanır. Ten rengi, pembe, kırmızımsı kahverengi, mor veya koyu kahverengi renkleriyle kendini gösterir. Doğum sonrası tamemn kaybolmasalar da solarlar.

Çatlak benim vücudumda olur mu?

Hamile kadınların en az yarısında çatlak izleri gözlenir ancak kimde olacağını tam anlamıyla tahmin etmek zor. Çatlak izi olma şansınızı artıran faktörler arasında genetiğin önemli bir rol oynadığı bilinmekte.  Eğer anneniz veya kız kardeşiniz hamilelik sırasında belirgin izlere sahipse, sizde de olma ihtimali yüksek. Öte yandan, hamilelik sırasında cildiniz ne kadar kısa sürede ve ne kadar fazla gerilime maruz kalırsa (örneğin hızlı ve fazla kilo alımı, iri bebek, çoğul gebelik ,fazla amniyon mayii bulunması gibi durumlar) çatlak izleri o kadar fazla olmakta.

Çatlak izlerini önlemek için ne yapabilirim?

Kilo kontrolü önemli. Çatlak için önleyici krem, losyon veya yağ kullanımının etkili olduğu kanıtlanmasa da cildi nemlendirmek kaşıntı ve gerilme hissini azaltmaktadır. Ama ne yazık ki önlemek içinsihirli bir reçete yok.

Çatlak izleri daha sonra kaybolabilir mi? Ne yapmalıyım?

 Çatlak izleri genellikle doğumdan altı ila 12 ay sonra daha az görünür hale gelir. Rengi açılır hatta  ten renginize bağlı olarak çevre ciltten daha açık hale gelebilir. Dokuları aynı kalır. Hamileliğinizden sonra sizi hala rahatsız ediyorsa, onları en aza indirmenin yolları hakkında bir dermatologla konuşun.

Tretinoin (Retin-A) ve glikolik asit gibi topikal ilaçlar yardımcı olabilir ancak  Retin-A hamilelik sırasında güvenli değildir ve anne sütüne geçtiğinden emzirilen bebek üzerindeki etkisi hakkında güvenilir bir bilgi yoktur, bu nedenle emzirme döneminde kaçınılması en iyisidir.

Lazer tedavilerinin cildin elastikiyeti ve  renk değişimi üzerinde olumlu etkileri olabilir.