Grip neden özellikle hamile kadınlar için tehlikelidir?

Vücudunuz doğal olarak hamilelik sırasında sizi hastalıklardan koruma yeteneğini azaltır, böylece bağışıklık sisteminiz bebeğinizi reddedemez. Bu arada, kalbiniz ve ciğerleriniz size ve bebeğinize kan ve oksijen vermek için daha çok çalışır ve sizin karnınızdaki baskı nedeniyle ciğerleriniz daha küçük bir alanda çalışmak zorunda kalır. Bunların hepsi vücudunuzu strese sokarak sizi genel olarak hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirir. Grip geçiren pek çok anne adayında problem izlenmez ancak genel olarak hamilelikte gribe bağlı komplikasyon görülme oranı (erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek gibi) yüksektir. Grip olan hamile kadınlar hastanede yatmayı gerektirebilecek ciddi sağlık problemleri geliştirebileceği gibi doğum sonrası dönemde de grip kaynaklı komplikasyon riskleri daha yüksek olmaktadır.

Hamilelikte gribe ait ne tür belirtiler izlenir?

Ateş, yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı ve burun akıntısı veya tıkalı burun, boğaz ağrısı, öksürük ve üşüme gibi soğuk algınlığı belirtileri içerebilir. İshali veya kusma olabilir. Eğer;

 • Nefes alma zorluğu veya nefes darlığı
 • İyileşen, ancak daha sonra geri dönen veya daha da kötüleşen yüksek ateş veya öksürük
 • Göğüs veya karın bölgesinde sürekli ağrı veya baskı
 • Kalıcı baş dönmesi, bilinç bulanıklığı
 • Şiddetli kusma
 • Bebeğinizin hareketlerini hissetmemek
 • Asetaminofene cevap vermeyen yüksek ateş
 • Nöbet geçirilmesi
 • Ağır halsizlik
 • İdrar kaçırma
 • Şiddetli kas ağrısı varsa hekiminizle temasa geçmelisiniz.

Grip olduğumu hissediyorsam ne yapmalıyım?

Erken tedavi önemlidir. Gribal belirtilere önem verin ve gerekirse hekiminizle irtibata geçerek önerilerini alın.

Grip olan biriyle yakın temasta bulunmamaya gayret edin. Grip olan kişilerin, belirtiler olmadan önceki günden başlayarak bulaşıcı olduklarını ve hasta olduklarından bir hafta daha uzun süre kalacağını unutmayın.

Hamileyken gribi nasıl tedavi etmeliyim?

 • Ateş yükselmesi tedavi edilmelidir. Asetaminofen, hamileyken ateş için önerilen tedavi yöntemidir.
 • İstirahat çök önemli
 • Bol miktarda sıvı için, dietinize özen gösterin.
 • Bulaş ihtimalini azlatmak için maske kullanabilirsiniz.

Grip belirtileriniz varsa derhal hekiminizi arayın.

Hamilelik sırasında grip için Tamiflu gibi antiviral ilaçlar kullanmak güvenli midir?

Evet. Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC), anne adayları için oseltamivir (Tamiflu) adında oral bir antiviral ilaç tedavisini önermektedir, çünkü hamilelikte güvenli ve faydalı olduğunu gösteren en fazla veriye sahiptir. Antiviral ilaçlar hastalığınızı daha az şiddetli hale getirebilir, zatüre gibi ciddi grip komplikasyonlarını önleyebilir. Antiviraller, semptomların yaşanmasından sonraki iki gün içinde başladığınızda en iyi sonucu verir. İlacı yiyecekle birlikte almak Tamiflu’nun en sık görülen yan etkileri olan bulantı ve kusmayı önlemeye yardımcı olabilir.

Gripten nasıl kaçınırım?

 • Sonbaharda mümkün olduğunda en kısa sürede grip aşısı yapın. Aşı aldıktan sonra bağışıklığın gelişmesi birkaç hafta sürer. Grip aşısı grip yapmaz! Endişelenmeyin. (Ayrıca bebeğinizi doğumdan sonraki 6 ay boyunca gripten koruyacaksınız.)
 • Ellerinizi sık sık, yemek yemeden hemen önce, hapşırdıktan sonra ve tuvalete gittikten sonra yıkayın. Uygun el yıkama tekniklerini kullanın, sabunlu elinizin her iki tarafını en az 20 saniye ovalayın ve bol suyla yıkayın. Sabun ve su mevcut değilse, tek kullanımlık el bezleri veya en az yüzde 60 alkol içeren alkol bazlı jel temizleyicileri kullanın.
 • Öksürür veya hapşırırken ağzınızı kolunuzla örtün veya kolunuza hapşırın. Burnunuzu ve ağzınızı atılabilir bir mendil ile kapatın ve kullandıktan hemen sonra atın. Eğer çıplak ellerinizi kullanarak zorunda kalırsanız derhal yıkayın.
 • Evde, örneğin oyuncaklar, kitap, kapı kolları, telefonlar ve banyo ve mutfak tezgahları gibi yüzeyleri dezenfektanla düzenli olarak silin. Virüsler ve bakteriler sert yüzeylerde iki ila sekiz saat yaşayabilir.
 • Evinizdeki insanlar da dahil olmak üzere hasta olan insanlardan uzak durun.
 • Evinizde birisi grip olmuşsa, doktorunuz size bir antiviral ilaç almanızı önerebilir.

Hamilelik sırasında grip aşısı olması güvenli midir?

Evet. Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) ve dünya sağlık örgütü kuruluşlarına göre, hamile kadınlar ve gelişmekte olan bebekler için gebeliğin her aşamasında, ilk trimester dahil olmak üzere güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmıştır. Grip aşısı önerilmektedir!

Her yıl bir grip aşısı olmuş olsanız bile yine de aşıyı tekrarlatmanız gerekir. Sonbaharda mümkün olan en kısa sürede grip aşısı olmalısınız – tercihen ekim ayının sonunda, böylece grip mevsimi başlamadan önce korunursunuz.

Hamilelik sırasında nazal sprey dekonjestan kullanmak güvenli midir?

Genel olarak dekonjestan burun spreyleri hamilelik dönemi için düşük riskli kategorisinde değerlendirilen ilaçlardır. Ancak psodoefedriniçeren grip ilaçlarının kullanımı önerilmemektedir. Dekonjestan burun spreylerinin uzun süreli kullanımı ters etki ile burunda tıkanıklık oluşturabileceğinden düzenli olarak iki veya üç gün kullanım sonrası bırakılabilir. Bu etkiyi en aza indirmek için  dekonjestan ilacınızı gece kullanabilirsiniz.  Ayrıca serum fizyolojik / salin içerikli burun spreyleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Ateş, sarı, yeşil renkli burun akıntısı gibi sinüs enfeksiyonu belirtileri varsa antibiyotik tedavisi gerekebilir. Bahsedilen belirtiler varsa yada bu yöntemlerle rahatlamadıysanız hekiminizle irtibate geçmelisiniz.