Hamile kaldığımdan beri cinsel ilişki isteğim azaldı. Bu normal mi?

Hamilelik sırasında cinsel dürtü söz konusu olduğunda, çok çeşitli bireysel deneyimler vardır. Bazı kadınlarda cinsel dürtü arttığı gibi bazılarında aynı kalır veya azalabilir. Genel olarak, cinsellik her kadın için farklıdır.

Özellikle ilk üç aylık dönemde yaşadığınız fiziksel ve duygusal değişiklikler nedeniyle kendinizi çok yorgun ve  karamsar hissedebilirsiniz. Bulantılar sosyal ve cinsel hayatınızı etkileyebilir.  İkinci üç aylık dönemden itibaren bu değişiklikler  hafiflediğinden cinsel istek artabilir.

Hamileliğinizin  son üç aylık dönemimde cinsel istek tekrar azalabilir. Seks yapmayı düşünmek bile fazla sinir bozucu hissettirebilir. Bu dönemde eşinizle duygularınızı paylaşmaya çalışın. Geçirdiğiniz fiziksel ve duygusal değişiklikleri anlamasına yardımcı olun. İletişimi güçlü olan çiftler arasındaki destek hamilelik ve sonrası için çok önemlidir.

Hamileliğim eşimin cinsel dürtüsünü etkiler mi?

Çoğu ilişkide eşler, hamile partnerlerini  her zamanki gibi çekici bulmaktadır. Ancak zaman zaman eşlerde bebeğe zarar vereceğinden korkma veya ebeveynlik endişeleri olabilir. Bu durumlar cinsel dürtüyü etkileyebilir. Eşinizle ve hekiminizle cinsellikle ilgili endişelerinizi paylaşın.

Ya seks yapmak istemiyorsam?

İlişkiye giremeseniz bile, sevgi ve ilginizi ifade etmenin diğer yollarını keşfedebilirsiniz. Yakın hissetmenin bir yolu olarak duygularınızı birbirinizle paylaşmanın önemini asla küçümsemeyin. Açık iletişim gerginliği etkisiz hale getirebilir, rahatlamanıza ve cinsel ilişki olmasa da birbirinizden zevk almanıza yardımcı olabilir.

Hamilelikte cinsel ilişki farkli hissedilebilir mi?

Kadınların çoğu, cinselliğin hamileliğin en azından bir kısmı için farklı olduğunu söylüyor.  Bazı fiziksel değişiklikler hamilelik sırasında seksin farklı hissedilmesine neden olabilir. Pelvik bölgeye artan kan akımı, cinsel ilişki esnasında hazza katkıda bulunabilecek hissi arttırabilir. Öte yandan, bazı bölgelerdeki temas rahatsız edici hissettirebilir. Aynı zamanda cinsel ilişki veya orgazm sırasında veya hemen sonrasında hafif karın krampları veya kasılmaları olabilir. Göğüsleriniz, özellikle ilk üç aylık dönemde dokunmaya karşı aşırı hassaslaşabilir. Hassasiyet genellikle zamanla azalır ancak göğüslerinize hiç dokunulmamasını tercih edebilirsiniz.

Birlikteliğinizde yapmaya alışkın olduğunuz bir şey olsa bile, rahatsız edici ile  partner/eşinize söylemelisiniz.

Seks yapmak doğum eylemini tetikleyebilir mi?

Hamileliğiniz sağlıklı olduğu , cinsel ilişkinin riskli olduğu durumları barındırmadığı müddetçe ileri gebelik haftalarina dek cinsel ilişkiye girilebilir.  Cinsel ilişki sonrası hafif kasılmalar olabilir ancak bunlar çoğunlukla geçici ve zararsızdır. Ancak bazı yayınlarda ilişki sonrası semendeki hormonların (prostaglandinler) ve orgazm kasılmalarının rahim ağzını uyarabileceği belirtilmiştir. Bu nedenle soru ve belirtilerinizi hekiminizle  konuşun

Doktorumu veya sağlık kuruluşunu ne zaman aramalıyım?

Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kısa sürede geçmeyen hafif kramplardan daha fazlası, kanama gibi olağandışı bir durmunuz olduğunda, herhangi bir sorunuz veya endişeniz olduğunda, özellikle hamilelik sırasında seks yapıp yapmamanız konusunda emin değilseniz ya da bebeğinizin sağlığı ya da güvenliği konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuz ya da sağlık kuruluşunuzla irtibata geçmekte tereddüt etmeyin.