Hamileyken saç tellerinizin kalınlaşması yaygın mıdır?

Normalde, saçların yüzde 85 ila 95’i büyüme evresinde, diğer yüzde 5 ila 15’i dinlenme aşamasında bulunur. Dinlenme süresinden sonra, bu saçlar doğal olarak dökülür (genellikle saçınızı fırçalarken veya şampuanlarken). Ortalama bir kadın günde yaklaşık 100 saç teli kaybeder.

Hamilelik sırasında, yüksek östrojen seviyeleri saçların büyüme aşamasını uzatarak daha az saç dökülmesine  neden olur. Bazı kadınlar ayrıca hamilelik sırasında saçlarının parladığını veya dokuda değiştiğini fark eder (örneğin kıvırcık saçlar daha düz olabilir). Saçınızı daha dolgun hissedebilirsiniz. Doğum yaptıktan sonra, büyüme / dinlenme döngüsü önceki kalıbına geri döndüğünden daha fazla saç dökülmesi izlenebilir.

Hamilelikte yüz veya vücut tüylerinde artış olması normal mi?

Ne yazık ki, yüz ve vücut kıllarınız gebe kaldığınızda, muhtemelen androjen denilen hormonlardaki artıştan dolayı daha hızlı büyüyebilir.

Tırnaklarınızın daha hızlı büyümesi normal midir?

Evet.  Bazı hamile kadınlar da daha sert tırnaklar gelişirken diğerleri tırnaklarının daha yumuşak veya daha kırılgan olduğunu görür. Bu değişiklikler geçicidir ve doğumunuzdan bir süre sonra tırnaklarınız normale dönmelidir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alırsanız, tırnaklarınız doğum sonrası üç ila altı ay sonra düzelmektedir. (Bu süre ayak tırnaklarınızda dokuz aydan bir yıla kadar sürebilir.) Bulaşıkları yıkarken veya temizlik esnasında leldivenler giyerek ve ellerinizi ve tırnaklarınızı,  koruyabilirsiniz.

Hamileyken  vücut kıllarından nasıl güvenle kurtulabilirim?

İstenmeyen tüyleri almanın “eski moda” yöntemleri – cımbız, traş, ağda ve ip gibi – hamilelik sırasında hamile olmadığınız zamanlarda olduğu gibi etkili bir şekilde çalışır ve sizin ve bebeğiniz için güvenlidir ancak kan dolaşımına geçebilecek beyazlatıcı veya tüy dökücü maddeler gibi kimyasallardan kaçınılılmalıdır. Epilatörler, hamile öncesi sizi tahriş etme eğilimindeyse bu biraz daha artabilir . Bu yöntemi normalden daha az sıklıkta veya daha küçük alanlarda kullanabilrsiniz.

Lazer ve elektroliz gibi kalıcı epilasyon tekniklerinin güvenli olduğu düşünülmekle beraber kanıt değeri yetersiz olduğundan  hamilelikte kullanımına şüpheyle bakılmaktadır. Ayrıca bu yöntemlerle cilt renginde koyulaşma olabileceği bilinmelidir. Doğumdan sonraki üç ila altı ay sonra bu fazla tüylerin dökülmesi beklenir.